MilieuCentraal.nl maakt gebruik van cookies. Meer weten? Zie Cookies op deze website.

Sluiten
  • Home
  • Thema's
  • Klimaat en milieuproblemen

Klimaat en milieuproblemen

Het klimaat verandert. Wetenschappers houden de mens verantwoordelijk voor het versterken van het broeikaseffect en de daaruit voortvloeiende klimaatverandering. Verder is de wereldbevolking verantwoordelijk voor een groot aantal andere milieuproblemen zoals vervuiling, ontbossing en verdroging.

Het klimaat is het gemiddelde van alle weersomstandigheden, over een langere periode op een bepaalde plek. Het Nederlandse klimaat is dus het gemiddelde van alle weersomstandigheden die de afgelopen 100 jaar in heel Nederland zijn voorgekomen. Net als het weer kan ook het klimaat veranderen. De aarde bestaat al zo'n vijf miljard jaar en al die tijd veranderde het klimaat voortdurend. Dat lijkt heel erg, maar het klimaat veranderde meestal zo langzaam, dat je daar in een mensenleven niets van merkte. Het duurde duizenden jaren.

Kleine gebeurtenissen kunnen soms grote gevolgen hebben. Als de temperatuur een paar dagen boven normaal stijgt, is er niets aan de hand. Maar als de temperatuur voor langere tijd hoger wordt, ontstaan er problemen. Door het gebruik van fossiele brandstoffen zoals olie, gas en steenkool is de hoeveelheid broeikasgassen in de lucht toegenomen. Deze broeikasgassen, waarvan CO2 de belangrijkste is, versterken het broeikaseffect. Mede hierdoor stijgt de gemiddelde temperatuur op aarde. Ons klimaat verandert hierdoor en dat is een bedreiging voor mens en natuur.

Tips klimaatverandering tegengaan

  • Bij alle activiteiten waarmee gas, brandstof of elektriciteit is gemoeid, komen broeikasgassen in de lucht. Een huishouden in Nederland zorgt gemiddeld voor de uitstoot van zo'n 9000 kilo CO2 per jaar. Door bewust op het energiegebruik te letten is er al veel te besparen.
  • Ook u kunt een steentje bijdragen in de strijd tegen klimaatverandering. Dat kan eenvoudig door energie te besparen, duurzame energie te gebruiken en de uitstoot van broeikasgassen te compenseren.
  • Duurzame energiebronnen als windenergie, waterkracht, zonne-energie en omgevingswarmte hebben uit milieuoverweging de voorkeur omdat er bij het gebruik van deze bronnen geen of nauwelijks emissies vrijkomen die bijdragen aan de klimaatverandering. Een ander groot pluspunt is dat deze energiebronnen niet op kunnen raken.
  •  Bewustwording door foto

    De kleine aarde

    In zijn film An Inconvenient Truth toonde Al Gore een foto van de aarde, gemaakt vanuit de ruimte. Gore vond dit één van de invloedrijkste foto's ooit, omdat deze het besef bracht dat onze leefomgeving niet onmetelijk, maar eindig is. En dat we dus verstandig met onze leefomgeving om moeten gaan.

    1962: Silent Spring

    Maar Al Gore was lang niet de eerste met die boodschap. In 1962 publiceerde Rachel Carson het boek Silent Spring. Carson kaartte het bovenmatig gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw aan, en waarschuwde dat we het gezang van vogels in de lente zouden gaan missen.

    Rome: Grenzen aan de groei

    Tien jaar later verscheen het rapport van de Club van Rome: 'Grenzen aan de groei'. De boodschap was duidelijk: als we op dezelfde voet zouden doorgaan met het gebruik van grondstoffen zou er binnen afzienbare tijd niets meer over zijn.

    En in 1988 kwam het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) met het opzienbarende rapport Zorgen voor morgen. De conclusie loog er niet om: wil Nederland in de toekomst nog een leefbaar milieu hebben, dan moet de milieuvervuiling met zeventig tot negentig procent worden teruggedrongen. Concrete bedreigingen waren het gat in de ozonlaag en zure regen.

  •  Milieubeleid werkt

    Verontruste burgers en wetenschappers namen de waarschuwingen serieus. Ze richtten milieuorganisaties op. Overheden begonnen met milieubeleid. Bedrijven pakten de uitdaging van schoner produceren op. Landen gingen onderling overleggen om wereldwijde milieuproblemen op lossen.

    Positieve effecten

    Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw is drastisch afgenomen. Producenten gaan slimmer om met grondstoffen, en doen veel meer aan recycling. De uitstoot van verzurende stoffen is fors gedaald door onder meer het mestbeleid en de rookgasontzwaveling bij elektriciteitscentrales. Door internationale afspraken is de uitstoot van stoffen die de ozonlaag afbreken ver teruggedrongen.

    Maar we zijn er nog niet

    Het helpt dus om milieuproblemen aan te pakken. Duurzame ontwikkeling, die voorziet in de behoefte van de huidige generatie zonder daarmee voor toekomstige generaties de mogelijkheden te beperken, blijkt geen utopie.

    Toch zijn we er nog lang niet: klimaatverandering, aantasting van natuur en vervuiling vormen nog steeds een serieuze bedreiging.

  •  Meer informatie

 Naar boven
/Domeinen/Algemeen/Images/Onderwerp/Milieuproblemen.jpg
Op de hoogte blijven?
Meld u aan voor de
nieuwsbrief

Online isolatie uitproberen

Benieuwd wat combinaties van isolatie (gevel en/of vloer, dak en ramen) kosten? En wat die doen met uw energierekening en energielabel? Kijk op www.VerbeterUwHuis.nl!