De energiecrisis van 2022 liet een terugkerend patroon zien: veel Nederlanders komen pas in actie wanneer de nood direct voelbaar is. Toen leidde dat tot meer isolatie en de overstap naar alternatieven zoals warmtepompen. Nu energieprijzen opnieuw stijgen door internationale spanningen, is diezelfde dynamiek terug. Tegelijkertijd dreigt de aandacht af te nemen omdat de lente is begonnen. Daardoor blijven goede intenties liggen. Terwijl het volgens Milieu Centraal nu het moment is om vooruit te kijken en daarnaar te handelen.
“Waarschuwingen van diverse (inter)nationale instanties laten opnieuw zien hoe kwetsbaar ons energiesysteem is”, zegt Ika van de Pas, directeur-bestuurder bij Milieu Centraal. “Zolang we voor het verwarmen van onze woningen grotendeels leunen op aardgas uit het buitenland, blijven we gevoelig voor internationale spanningen. Tegelijkertijd is er op dit moment nog veel onzekerheid over eventuele overheidsmaatregelen. Huishoudens kunnen niet afwachten. Door nu stap voor stap de isolatie van de woning te verbeteren, besparen zij direct energie. Bovendien maken ze hun woning beter geschikt voor een toekomstige overstap naar een duurzame warmtebron, zoals een warmtepomp of warmtenet.”
Volgens Van de Pas worden huishoudens zo minder afhankelijk van buitenlands aardgas. En ze voorkomen dat elke nieuwe prijsstijging hen verrast. Voor huishoudens in een kwetsbare situatie is dat extra belangrijk, omdat energieprijzen voor hen geen abstract nieuws zijn, maar een dagelijkse zorg.”