Onderzoeksrapport Verduurzaming in VvE’s

Vrouw kijkt vanaf haarl balkon naar zonnepanelen op een platdak
Eén op de vijf woningen in Nederland is onderdeel van een Vereniging van Eigenaren (VvE). Het verduurzamen van een eengezinswoning vraagt inzicht in technische en financiële kanten, maar bij het verduurzamen van een appartement dat onderdeel is van een VvE komt nog meer kijken. Zo moeten appartementseigenaren vaak samen besluiten nemen. Ook spelen juridische aspecten in de besluitvorming geregeld een grote rol. Verduurzaming bij VvE’s loopt dan ook achter bij die van eengezinswoningen.

In samenwerking met Motivaction, onderzocht Milieu Centraal in 2025 onder VvE-leden (eigenaar-bewoners en particuliere verhuurders) de drivers en drempels onder VvE-leden om met de VvE de volgende stap in het verduurzamingsproces te zetten.

Een aantal resultaten uit het onderzoek:

  • Bewustzijn is laag:
    Een derde van de appartementseigenaren heeft nooit echt nagedacht over de verduurzaming van hun gebouw.

  • Kennis van de volgende stap is laag:
    44% van de appartementseigenaren weet niet welke volgende stap hun VvE moet zetten om (verder) te verduurzamen.

  • Grote afwachtende houding:
    41% van de VvE-leden is het eens met de stelling ‘Ik wacht liever nog even met de volgende stap in het verduurzamen van ons gebouw’. Slechts 22% is het oneens met deze stelling.

Onderzoeksrapport Verduurzaming in VvE's

Download Onderzoeksrapport met inzichten in het onderzoek naar de verduurzaming van VvE's. Ga naar het onderzoeksrapport